Enerjisa’dan sürdürülebilir balıkçılık projesi

Şirketten yapılan açıklamaya göre, bölgedeki balıkçılar ve deniz biyoçeşitliliği için sürdürülebilir olan proje kapsamında balıkçılar, deniz atıklarını toplayarak atık dönüşüm merkezine getirecek ve bundan gelir elde edecek.

Sabancı Cumhuriyet Seferberliği ile Karataş Su Ürünleri Kooperatifi’nde yer alan buz üretim tesisinin çatısına kurulacak güneş enerji santrali ile kooperatif, enerji maliyetlerinin tümünü yenilenebilir enerjiden sağlayacak.

Enerjisini, yenilenebilir enerjiden sağlayan tesislerde üretilen buzlar düşük maliyetle balıkçılara verilecek ve sağlanan tasarrufla da bölgedeki kadınların kooperatifte istihdamına katkı sağlanacak.

Bunun yanı sıra, Karataş Su Ürünleri Kooperatifi’nin teknik kapasitesini artırmaya yönelik CarrefourSA tarafından verilen “Sürdürülebilir Balıkçılık”, “Balıkçılıkta Ergonomi” ve “Plastik Atık Yönetimi” eğitimleri ile katılımcılara yeni yetkinlikler ve beceriler kazandırılacak.

Enerjisa Enerji’nin ev sahipliği yaptığı Adana Karataş-Sürdürülebilir Balıkçılık projesinin Sabancı Cumhuriyet Seferberliği etkinliğine, bölgedeki görevli dağıtım şirketi Enerjisa Toroslar EDAŞ’ın gönüllüleri ağırlıklı olmak üzere Sabancı Topluluğu’nu temsilen CarrefourSA, Enerjisa Üretim ve Sabancı Holding’in gönüllüleri, üst düzey yöneticiler de dahil olmak üzere katılım sağladı.

Adana’nın, nüfusunun yüzde 90’ı balıkçılıkla geçimini sağladığı ilçesi Karataş’ta yaşayan yerel halk ve Sabancı Gönüllüleri toplamda 300 kişilik geniş bir katılımla bu özel günü Cumhuriyet’e yakışır şekilde çalışarak kutladı.

Seferberlik kapsamında balıkçı tekneleri ile açılan Sabancı Gönüllüleri, aralarında yine Sabancı Gönüllüsü’nün de bulunduğu dalış ekibinin denizden çıkardığı çeşitli atıkları ve hayalet ağları toplarken, limanda ve Harbiş Plajı’nda kapsamlı bir atık toplama etkinliği yapıldı.

Etkinlik günü sonunda 878 kilogram atık toplanarak, atık dönüşüm merkezine teslim edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enerjisa Enerji Üst Yöneticisi Murat Pınar, Cumhuriyet’in 100. yılında Cumhuriyet Seferberliği’nin üçüncüsünü gerçekleştirmenin ve bu özel günü seferberlik içinde çalışarak kutlamanın gururunu yaşadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Enerjisa Enerji olarak ev sahipliği yaptığımız ve gönüllülük esasına dayalı olarak gerçekleştirdiğimiz sürdürülebilir balıkçılık projemizde, ülkemizin en önemli balıkçılık merkezlerinden Adana Karataş için seferber olduk. Bu projenin bölgeye kazandırılması ile birlikte yenilenebilir enerjiden biyoçeşitliliğe, balıkçının teknik kapasitesinin artırılmasından kadın istihdamına birçok noktada önemli kazanımlar elde edeceğiz. Daha İyi Bir Gelecek için gelecek nesillere refah getirme sorumluluğumuzun bilincinde olarak hareket ediyoruz. Bu noktada bize destek olan CarrefourSA ve Enerjisa Üretim şirketlerine de teşekkür ediyoruz.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x