Faruk Koca: Attığım yumruğun bedelini ödedim

AA

ekiplerinden Ankaragücü’nün eski başkanı Faruk Koca, hakem Halil Umut Meler’e saldırısından sonra ilk kez röportaj verdi.

Adli süreç devam ettiği için detaya girmek istemediğini dile getiren Faruk Koca, şu şekilde konuştu:

Ülke futbolunun geldiği durumla ilgili olumsuzluklar peş peşe gelince biz de insanız, beşeriz, bazen zayıf düşebiliyoruz, böyle tepki verebiliyoruz. Haksızlığa tepki vermek insani bir şey ama tepkinin biçimi yanlış olabilir. O anlamda biçim konusunda öz eleştirimizi yaptık.

“Herkesin sorumluluğu var”

Süreçten ders çıkarılarak adımların doğru atılması gerektiğini ifade eden Koca, şu değerlendirmede bulundu:

Herkesin sorumluluğu var. Gençlik ve Spor Bakanlığı, TFF, spor kulüpleri, spor kamuoyu, basın, futbolun paydaşları, meseleyi bütün boyutlarıyla düşünmelidir. Bu olaylar durup dururken olmuyor. Her hafta maçlardan sonra hakemlerle ilgili değerlendirmeler, eleştiriler yapılıyor. Bu eleştirilerin kanıksanmaması lazım çünkü kanıksandığında olayların çözümü noktasında sorunlar yaşanıyor.

“Taraftar artık maça gitmek istemiyor”

Faruk Koca, Türkiye’de futbolun uzun süre bu şekilde yaşamasının mümkün olmadığını söyledi.

Maçlara gelen taraftar sayısının giderek düştüğüne dikkati çeken Koca, şunları dedi:

Türkiye’de futbolun bu şekilde, bu kodlarla veya bu kurallarla uzun süre yaşaması mümkün değil. Taraftar artık maça gitmek istemiyor. Bu hepimizin sorumluluğudur, başta da federasyon ki bunun nedenleri konusunda konuşması gerekir. Bu olay, sorunların masaya yatırılıp, çözüm noktasında katkı sağlarsa bir anlam ifade eder.

“Keşke olmasaydı”

“Biz zaten bireysel yaptığımız eylemden dolayı bunun bedelini ödedik.” ifadesini kullanan Koca, şu şekilde konuştu:

16 gün cezaevinde kaldım. Adli süreç devam ediyor. Keşke olmasaydı. Toplum olarak maalesef eleştiri ve uyarılardan ziyade olaylar, büyük boyutlu eyleme dönüştükten sonra dikkatimizi çekiyor. Bunun sıkıntısını yaşamış biri olarak, bu olay, sonraki süreçte iyi adımların atılmasına sebep olursa biz de teselli oluruz.

“Herkes bu işin suçlusudur”

Türkiye’de futbolun marka değerinin azaldığını vurgulayan Koca, şu değerlendirmeyi yaptı:

Bunda başta Gençlik ve Spor Bakanlığı, TFF, futbol kulüpleri ve başkanları bizler de dahil, futbolcular, menajerler, hocalar, herkes bu işin suçlusudur.

“Ben bir sosyal sorumluluk projesinin başındaydım”

Faruk Koca, Kulübündeki başkanlık görevine ilişkin, şu ifadeleri kullandı:

Ben bir kulübün başkanlığını yapmadım, ben bir sosyal sorumluluk projesinin başındaydım.

“Her hafta Ankaragücü ceza alıyor”

Türkiye’de futbolun milyonlarca insana hitap ettiğinin altını çizen Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

Türkiye’de futbol kulüplerinin başkanları, siyasi partilerden sonra en büyük kitleyi yöneten kişilerdir. Bizler 30 milyonluk bir kitleyi yönetiyoruz. Türkiye’nin en varlıklı, en kültürlü insanlarından en varoş, en kenardaki insanın tek arenada buluştuğu bir zemin burası. Sorumluluğu çok büyük. Bu 30 milyon kitleyi yöneten kurumların çok ciddi kurallarının olması ve prensiplerden de ödün verilmemesi gerekir. Yoksa bu kitleyi demoralize edersiniz. Demoralize kitlenin de sosyal olaylarda ne yapacağı belli olmaz. Her maçta maalesef kulüpler ciddi cezalar alıyor. Kitle maça giderek, deşarj olmak istiyor. Kötü tezahüratı kimse istemez ama 20 bin kişiyi de kontrol edemezsiniz. Empatiyle bakılıp değerlendirilmesi gerekiyor. Bu anlamda fiziki müdahalenin haricinde maçlarda bireysel hiçbir şeyin yasaklanmaması gerekir. Ancak her hafta Ankaragücü ceza alıyor. Kontrol veya müdahale edemediğiniz kitlelerin sıkıntısını kulüpler yaşıyor. Ankaragücü geçen yıl kötü tezahürat ve merdiven boşlukları gerekçeleriyle 8 milyon 700 bin lira ceza aldı. Bu olacak iş değil, zaten gelir yok.

“Problemlerin bütün çıplaklığıyla masaya yatırılıp konuşulması gerekiyor”

Türkiye’de futbolun çok büyük sorunlarının bulunduğunu anlatan Faruk Koca, şunları dedi:

Problemlerin, kompleksiz, bütün çıplaklığıyla masaya yatırılıp konuşulması gerekiyor. Bakanlık, TFF, kulüp başkanları biz de dahil, spor medyası da başta olmak üzere futbolun bütün paydaşları, herkes suçlu.

“Biz yanlış bir mekanizmanın üzerinde oturuyoruz”

Yanlış sistemin üzerinde oturmanın da suç olduğunu dile getiren Koca, şöyle devam etti:

Biz yanlış bir mekanizmanın üzerinde oturuyoruz. Sonra öfkelenip kızıp tepki veriyoruz. Bütün kulüp başkanları hakemlerle ilgili çok ağır ifadeler kullanıyor. Spor yorumcuları hakemlerle ilgili ağır ifadeler kullanıyor. Hakemler de rahatsız. O zaman bunun bir şekilde düzelmesi gerekir. Hakemler de yanlış yapmak istemez. Bu meseleler konuşulmaz, kurallar doğru düzgün oturtulmazsa sorun devam edip büyüyecektir. Dünyada futbol markalarının değeri artarken Türkiye’de düşüyor. Stada gelen taraftar sayısında büyük düşüş var ve bunun suçlusu futbolun paydaşlarıdır.

“Futbolun kurumsallaşması lazım”

Faruk Koca, Ankaragücü’ne büyük emek verdiğini belirterek, futbol yöneticiliğinin çok zor olduğunu anlattı.

İnsanların kulüp başkanlığının popüler tarafını gördüğünü ancak futbol yönetiminin “sıkıntılı iş” olduğunu aktaran Koca, şu ifadeleri kullandı:

Her gün para aramak zorunda kalıyorsunuz. Futbolcu almalısınız. Başarı olunca alkışlanıyor, en ufak başarısızlıkta eleştiriliyorsunuz. Türkiye’de olması gereken bir futbol kültürü yok. Bu, futbol izleyicisine bırakılmaz. Futbolun kurumsallaşması lazım.

“Ankaragücü’nün mevcut futbolculardan başkasına borcu yok”

Amatör kümeye düşeceği noktada Ankaragücü’nde sorumluluk aldıklarını kaydeden Faruk Koca, sözlerini şöyle tamamladı:

Mali ve kurumsal yapı olarak Türkiye’nin en iyi kulüplerinden biri haline gelen Ankaragücü’nün mevcut futbolculardan başkasına borcu yok. Vergi borcu dahi yok.

Neler yaşanmıştı?

Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca, Süper Lig’in 15. haftasında 1-1 berabere kaldıkları Rizespor maçından sonra hakem Halil Umut Meler’e saldırmıştı.

Eryaman Stadı’nda maçın son düdüğü çalınca sahaya giren Koca, orta hakem Meler’e yumruk atmıştı. Meler’in gözünde aldığı darbe sebebiyle şişlik oluşmuştu. Meler’e saldırı sonrası, istifa eden ve özür dileyen Koca tutuklanmıştı.

Meler’e saldıran Faruk Koca, futboldan ömür boyu men edilirken, Ankaragücü’ne ise 5 maç seyircisiz oynama ve 2 milyon TL para cezası verilmişti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x